لباس چرم بچه گانه هدیه روز تولد پادشاه قاجار به فرزند آخرش

چرم یک پارچه طبیعی است که با استفاده از پوست دباغی شده حیوانات ساخته می شود لباس چرم بچه گانه که تصور می شود اولین پارچه ای است که با دست انسان ساخته شده است، طی هزاران سال به طور قابل توجهی تکامل یافته است.

لباس چرم بچه گانه به دلیل دوام، مقاومت در برابر آب، خواص عایق بودن و نرمی لوکس، یکی از مطلوب ترین محصولات نساجی باقی مانده است. چرم که در سبک ها، درجه ها و رنگ های مختلف موجود است، یکی از متنوع ترین منسوجات طبیعی است.

منشا تاریخی دقیق ساخت چرم ناشناخته است. انسان ها حداقل 400000 سال است که خود را در پوست حیوانات می پوشانند، اما این پوست های خزدار و درمان نشده شباهت چندانی به منسوجات چرمی امروزی که به دقت تمیز و دباغی شده اند، ندارند.

به نظر می رسد که اولین محصولات چرمی فرآوری شده در حدود 5000 سال قبل از میلاد ظهور کردند و صنعتگران این اشکال اولیه چرم را با خشک کردن پوست در آفتاب، نرم کردن آنها با استفاده از چربی حیوانی و نمک زدن و دود کردن آنها برای نگهداری تولید کردند.

در حدود 400 سال قبل از میلاد مسیح بود که مصریان چگونگی دباغی کردن چرم را با تانن های حاصل از سبزیجات تعیین کردند. تانن ها ترکیبات قابض طبیعی هستند که از تجزیه کلاژن در پوست حیوانات جلوگیری می کنند.

مرکز چرم، هنر چرم سازی در عربستان حفظ شد. در اواخر قرون وسطی، چرم‌کاران عرب به دلیل هنر خود به‌قدری مشهور شده بودند که تا به امروز، انواع خاصی از چرم‌ها به نام پایتخت‌های چرم عرب مانند مراکش و قرطبه، اسپانیا نامگذاری شده‌اند.

با طلوع رنسانس، اروپا جایگاه خود را به عنوان مرکز صنعت و تجارت بازیافت و در طول قرن هفدهم و هجدهم، ایتالیا خود را به عنوان مرکز صنایع چرمی معرفی کرد.

لباس چرم بچه گانه علاوه بر محبوبیت به عنوان منسوجات پوشاک، در دوران جنگ‌زده رنسانس به ماده‌ای مورد تقاضا برای زره‌های سبک تبدیل شد.

در طول دوره روشنگری، استفاده از چرم در پوشاک و لوازم جانبی محبوبیت ثابتی را حفظ کرد و این منسوجات نیز به یک ماده صحافی کتاب رایج تبدیل شد.

انقلاب صنعتی شاهد ظهور ماشین‌های چرم‌سازی خودکار بود و در پایان قرن نوزدهم، تولیدکنندگان چرم اولین روش‌های دباغی معدنی را با استفاده از کروم، که از آن زمان به ماده اولیه دباغی مورد استفاده امروزه تبدیل شده است، توسعه دادند.